Vize İşlemleri

AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİ

VİZE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ BİRLEŞİM  ALMANCA  TARAFINDAN PROFESYONEL BİR ŞEKİLDE ÜCRETSİZ OLARAK VERİLMEKTEDİR!

Vize başvurusu için randevu vermeye yetkili tek firma ‘İ-DATA’ dır. Bu firma dışında hiçbir kurumun randevu vermeye yetkisi yoktur.

İ-DATA İletişim bilgileri ;

Web sitesi: www.idata.com.tr

İ-Data telefon numarası : 0 850 460 84 93

Ulusal Vize Randevusu için :  www.ulusalrandevu.idata.com.tr

(Çağrı Merkezlerindeki yoğunluk sebebi ile ulaşmak biraz zaman alabilir)

Güncel vize harçları ve randevu ücretlerini öğrenmek için www.idata.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

İkamet ettiğiniz şehre göre başvuru yapacağınız konsolosluklar ;

ANKARA ALMANYA KONSOLOSLUĞU’NUN YETKİLİ OLDUĞU ŞEHİRLER:

Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Artvin, Bartın, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay/Antakya, İçel/Mersin, Iğdır, K. Maraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Malatya, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, ŞanlıUrfa, Siirt, Sinop, Şırnak, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat, Zonguldak

İZMİR ALMANYA KONSOLOSLUĞU’NUN YETKİLİ OLDUĞU ŞEHİRLER:

Afyon, Antalya, Aydın, Burdur, Denizli, Isparta, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla, Uşak

İSTANBUL ALMANYA KONSOLOSLUĞU’NUN YETKİLİ OLDUĞU ŞEHİRLER:

 Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, Edirne, Eskişehir, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Tekirdağ, Sakarya, Yalova

ALMANYA’DA AİLE BİRLEŞİMİ

Almanya’da yaşayan eşinizin yanına gidebilmek için başvurmanız gereken vize tipi Aile Birleşimi vizesidir. Aile birleşimi vizesi Ulusal (90 gün üzeri) D vize tipi olduğu için şahsen konsolosluktan başvuru yapmanız gerekmektedir. Vekaleten ya da herhangi bir İ-DATA ofisinden başvuru yapamazsınız.

ALMANYA AİLE BİRLEŞİMİ İÇİN EVRAK LİSTESİ:

 • Almanca dilinde eksiksiz doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış iki adet başvuru formu  .
 • Pasaport (Aslı ve iki adet fotokopisi) Başvuru tarihinden itibaren en az 1 yıl geçerli olmalı
 • 3 adet biyometrik fotoğraf
 • Her iki eşin nüfus bilgilerini içeren Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği („Formül B“). – 17 yaşında evlilik yapanlarda: Anne ve babanın yazılı muvafakatname ile Almanca tercümesi-16 yaşında evlilik yapanlarda: Çiftin evlenebileceğine dair mahkeme kararı ve Almanca tercümesi
 • Başvuru sahibine ait „Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği“. Nüfus kayıt örneğinde „Düşünceler“ bölümünün eksiksiz doldurulmuş, nüfus kaydıyla ilgili tüm olaylar (örnek: önceki evlilikler, boşanmalar, çocuklar, anne ve baba, vatandaşlık) yazılı olmalıdır.
 • Başvuru sahibine ait „Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği“. Nüfus kayıt örneğinde „Düşünceler“ bölümünün eksiksiz doldurulmuş, nüfus kaydıyla ilgili tüm olaylar (örnek: önceki evlilikler, boşanmalar, çocuklar, anne ve baba, vatandaşlık) yazılı olmalıdır.
 • Almanya’da yaşayan eşe ait ikamet belgesi
 • Almanya’da yaşayan eş Alman vatandaşı ise: Pasaportun veya kimlik belgesinin fotokopisi
 • Eş doğuştan Alman Vatandaşı ise: Alman Doğum Belgesi
 • Almanya’da yaşayan eş yabancı uyruklu ise: Pasaportun fotokopisi , Oturma izni fotokopisi
 • Basit düzeyde Almanca bilgisine sahip olunduğuna dair sertifika. Almanya Göç Yasasına göre vize alabilmek için en az A1 seviyesinde Almanca bilmek gerekmektedir. Dört dil yetisi olan dinleme, okuma, yazma ve konuşma becerilerini A1 seviyesinde kazanıldığını belgeler. Almanca bilgisini, nasıl ve nerede edineceğine başvuru sahibi karar verir. Ancak A1 dil sertifikası yetkili bir kurum tarafından tanzim edilmelidir. Türkiye’de Goethe Enstitüsü ile Avusturya Dil Diploması (ÖSD) kabul edilmektedir. Dil sertifikasının aslı ibraz edilmelidir. Yukarıda belirtilen dil sertifikasının ibraz edilmiş olması, vize işleminde dil yeterlilik belgesinin otomatik olarak kabul edileceği anlamına gelmemektedir.

Vize şartlarının yerine getirilip getirilmediği hususundaki tetkiklere Almanya’daki resmi kurumlar dahil olduğundan, vize işlemi 1-3 Ay sürebilmektedir. Vize başvurusu için gerekli tüm belgelerin ibraz edilmesinin ardından geçen ilk üç aylık süre zarfında Vize Bölümü yetkilileri işlem süreciniz hakkında bilgi veremez.

KONSOLOSLUK RESMİ WEB SİTELERİ :

ANKARA: www.ankara.diplo.de

İSTANBUL: www.istanbul.diplo.de

İZMİR: www.izmir.diplo.de